Ludzie odnoszący naprawdę duże sukcesy zawodowe nie poświęcają czasu ani uwagi na rzeczy nieistotne. Doskonale rozumieją, że ich energia każdego dnia ma swój limit i dlatego musi być ostrożnie zarządzana. Unikają w ten sposób psychologicznego zmęczenia decyzją, które pogarsza ich koncentrację na rzeczach ważnych. Oto, czego unikają ludzie sukcesu i na co, również ty nie powinieneś tracić energii.
1. Lęku przed najmniej prawdopodobnym scenariuszem
Martwienie się ma ewolucyjny związek z inteligencją i choć ludzie odnoszący duże sukcesy są często bardziej zaniepokojeni z natury, doskonale rozeznają typy swoich lęków, wyjaśnia Jeremy Coplan, główny autor badania opublikowanego w „Frontiers in Evolutionary Neuroscience” w rozmowie ze stacją ABC News.

Ludzie sukcesu wiedzą, że, aby dobrze funkcjonować, muszą być w stanie rozpoznać, na które lęki warto reagować, a które są tylko tworem mózgu, próbującego przygotować organizm na potencjalne niebezpieczeństwo. Jest to archaiczny zwierzęcy mechanizm obronny, który pochłania jednak spore zasoby energii. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, przestań nadmiernie analizować potencjalne złe scenariusze, które być może nawet nigdy się nie wydarzą. Gdybyś napisał listę wszystkiego, o co kiedykolwiek się martwiłeś w życiu, odkryłbyś, że 99,9 proc. z tego było bezpodstawne i nie spełniło się. To nie jest produktywne, a ludzie odnoszący sukcesy szkolą się, by skupić się na czymś innym.
2. Plotek
Niektórzy ludzie łatwo dają się wciągnąć w biurowe intrygi i słuchają, tego co dzieje się w życiu innych. Według naukowców jest to również funkcja ewolucyjna mózgu, gdyż tego typu informacje pomagają przewidzieć, kto jest potencjalnym przyjacielem lub wrogiem. Niezależnie od tego, obsesja na punkcie czyjegoś statusu życiowego może wstrzymywać cię od osiągnięcia celu. Ludzie sukcesu, jako priorytet traktują własne samopoczucie, a to bardzo rzadko wymaga zanurzania się w nieistotnych melodramatach innych osób.
3. Rozpraszania się
Pomyśl, ile decyzji dziennie podejmujesz? Z pewnością setki. A zaczynasz już od momentu obudzenia się. Jeśli rano przeglądasz media społecznościowe, odbierasz mniej ważne telefony, spędzasz czas na mało istotnych rozmowach w biurowej kuchni, twoja uwaga się rozprasza. Jak łatwo zauważyć, gdy zsumujesz te wszystkie mikro-rozproszenia, okaże się, że z dnia „uciekło ci” kilka godzin. Zanim się zorientujesz, jest popołudnie, a ty czujesz się wyczerpany, podczas gdy twoje obowiązki zaczynają się piętrzyć.

Ludzie odnoszący duże sukcesy nie poświęcają swojej energii umysłowej na nic, co nie będzie miało znaczącego wpływu na ich życie w perspektywie długoterminowej. Wyznaczają konkretne godziny na wykonanie konkretnych zadań i na przerwy, aby maksymalnie skupić się wyłącznie na priorytetach.
4. Rozmyślania, nie podejmując działań
Ludzie odnoszący duże sukcesy są zazwyczaj bardzo świadomi siebie. Oznacza to, że spędzają dużo czasu na analizowaniu swoich zachowań i interakcji oraz ocenianiu, w jaki sposób mogą się poprawić. Nie marnują jednak swojej energii umysłowej myśląc tylko o tym, co poszło źle i nie zmieniając aktywnie tego, co trzeba zrobić, aby dokonać poprawy.
5. Wykonywania swoich zadań niechlujnie
Ludzie sukcesu są często mistrzami swojego rzemiosła i liderami w swoich dziedzinach. Ich praca jest innowacyjna, bezprecedensowa i bardzo szczegółowa. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że często nie zaczynasz w ten sam sposób. Ludzie, którzy jedynie aspirują do wielkich celów, często zniechęcają się na starcie w obawie, że nie osiągną zadowalającego efektu końcowego. Jednak ludzie sukcesu nie martwią się o to, aby osiągnąć doskonałość, a koncentrują się na konkretnym zadaniu, które starają się wykonać możliwie jak najlepiej. Dzięki temu nie tracą czasu na poprawę swoich zadań.

6. Przejmowania się opinią innych
Ludzie odnoszący duże sukcesy są bardzo świadomi wpływu, jakie mają na nich kręgi społeczne, w których się obracają. Cenią swoich mentorów, partnerów i nauczycieli. Nie przywiązują jednak wagi do opinii osób, z którymi nie chcieliby zamienić się miejscami. Nie martwią się również o to, co ci ludzie potencjalnie o nich myślą.
7. Poczuciem winy, że poświęcili sobie czas
Sukces to wypadkowa wielu czynników. Nie jesteś w stanie dać z siebie wszystkiego, jeśli jesteś zmęczony, niedożywiony lub doświadczasz jakiegokolwiek innego rodzaju nierównowagi w swoim życiu.

Dlatego też często zdarza się, że ludzie odnoszący sukcesy są tak samo zaangażowani w relaks i dobre samopoczucie, jak w pracę i wydajność. Nie poświęcają czasu na obwinianie się za wszystko, co mogliby zrobić w ciągu weekendu, ani też na myśli, że nie powinni brać wolnego, jeśli naprawdę tego potrzebują.
8. Tłumaczeniem się, dlaczego osiągnęli sukces
Angażowanie się w nietypowe przedsięwzięcie często rodzi pytania i czasami osądy tych, którzy albo nie wierzą w twoje możliwości, albo są sceptyczni co do sukcesu twojego celu. Jednak konsekwentne odczuwanie potrzeby wyjaśniania lub usprawiedliwiania swoich decyzji jest wyczerpujące i bezcelowe. Nigdy nie zdobędziesz aprobaty ludzi, którzy nie chcą ci jej udzielić.
9. Cynizm innych ludzi
Kiedy podchodzisz do kogoś z ciekawym pomysłem lub dzielisz się tym, że próbujesz zbudować coś, czego oni również kiedyś próbowali, prawdopodobnie usłyszysz ich odpowiedź opartą na ich doświadczeniach. I nie powinieneś się nią przejmować, bo ci, którzy nie dotarli tam, gdzie chcieli być w życiu, są często sfrustrowani i cyniczni i nie chcą byś ty tam dotarł.
Ludzie sukcesu rozumieją, że taka odpowiedź jest kwestią projekcji. Doświadczenia innych ludzi nie potwierdzają, że coś jest mniej lub bardziej możliwe lub prawdopodobne. Ludzie odnoszący duże sukcesy nie rezygnują ze swoich planów, tylko dlatego, że komuś wcześniej się to nie udało.
10. Byciem lubianym przez wszystkich

Ludzie skupieni na dążeniu do własnego celu nie starają się zadowolić wszystkich, ponieważ rozumieją, że niektórzy ludzie nie będą ich lubić bez względu na to, co zrobią w życiu. W tej kwestii koncentrują się jedynie na osobach, które kochają i którymi chcą się otaczać. Nie zapominają jednak o byciu uprzejmym dla wszystkich, z którymi współpracują.
11. Zajmowaniem się tym, czego nie uznają za wartościowe dłuższej perspektywie czasu
Ludzie odnoszący duże sukcesy rozumieją, że to, w co wkładają swoją energię, przyniesie efekt. Jeśli chcą, aby ich sukces rozkwitał, koncentrują się na tym. Są również bardzo skoncentrowani na perspektywie długoterminowej i dlatego nie martwią się o to, czego nie uważają za warte uwagi. Nie pozwalają, aby ich życie było podyktowane tym, przez co inni tkwią w martwym punkcie.