Bycie bogatym to marzenie wielu. Jednak, o ile nie wygrasz losu na loterii lub nie odziedziczysz fortuny w spadku, szanse na ekspresowe wzbogacenie się są raczej małe. Jak się wzbogacić zatem? Są inne sposoby. T. Harv Eker, milioner i autor bestsellerowej książki w „Secrets of the Millionaire Mind” podpowiada, jak to zrobić.
Oto lista 9 wskazówek, które pomogą ci zarobić i pomnażać pieniądze:
1. Spisz konkretne cele finansowe
Ekspert podkreśla, że głównym celem powinno być dążenie do dostatku, a nie równanie do przeciętności. Podsumowując swoje finanse, warto zapisać sobie hasło „gram, aby wygrać”, a także wyznaczyć realne do zrealizowania ramy czasowe, w których planujesz osiągnąć cele. Eker radzi również, żeby myśleć pozytywnie i nie bać się stawiania wysoko poprzeczki samemu sobie.
Dlaczego to działa: Bogaci ludzie często zobowiązują się sami przed sobą, że osiągną cel i się wzbogacą. – Wymaga to skupienia, odwagi, wiedzy i ciężkiej pracy – wylicza Eker w rozmowie z amerykańskim Business Insiderem. Zaznacza jednak, że jest to możliwe, jeśli ma się konkretne cele i jasną wizję planu na przyszłość. – Głównym powodem, dla którego większość ludzi nie dostaje tego, czego chce, jest fakt, że tak na prawdę nie wiedzą, czego chcą. Bogaci ludzie z kolei, doskonale wiedzą, że chcą być zamożni – podsumowuje specjalista.

2. Dołącz do prestiżowego klubu
Może być to klub tenisowy, golfowy, business club lub nawet siłownia. Chodzi o to, aby zapoznać się z zamożnymi i wpływowymi ludźmi, a także wyrobić sobie kontakty.
– Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, wybierz się na kawę lub herbatę do eleganckiego hotelu – zaleca Eker. Spróbuj poczuć się komfortowo w tej atmosferze, a także przyglądaj się wpływowym ludziom, którzy odbywają tam spotkania, mając jednocześnie świadomość, że niczym się od nich nie różnisz.
Dlaczego to działa: Zamożni ludzie spędzają czas z ludźmi o podobnym statusie finansowym. – Przebywanie z ludźmi, którzy odnieśli sukces większy niż ty, często stymuluje do działań, pomaga rozwinąć wyobraźnię i pomnażać dochody – wyjaśnia autor Steve Siebold, milioner, który samodzielnie doszedł do bogactwa.
3. Czytaj, słuchaj podcastów i inwestuj w szkolenia
Stale podnoś swoje kwalifikacje i zdobywaj specjalistyczną wiedzę na temat branży, w której się obracasz, a także czytaj o planowanych inwestycjach, przedsiębiorczości, czy psychologii pieniędzy.

Dlaczego to działa: Zamożni ludzie stale się czegoś uczą i inwestują w rozwój. Zdobywają praktyczną wiedzę od tych, którzy osiągnęli w życiu większy sukces niż oni. Nawet jeśli są już na szczycie, nigdy nie zaprzestają nauki.
– Sukces jest przyswajalną umiejętnością – podkreśla Eker. – Jeśli chcesz być doskonały w golfa, możesz dowiedzieć się, jak to zrobić. Jeśli chcesz być świetnym pianistą, możesz nauczyć się grać. Jeśli chcesz być bogaty, podobnie – możesz się dowiedzieć, jak tego dokonać, więc zrób to – dodaje.
4. Znajdź źródło alternatywnego dochodu
Mogą to być inwestycje lub dodatkowe zlecenia. Zacznij od zgromadzenia wiedzy o różnych strategiach inwestycyjnych, poszukaj twórczych sposobów zarabiania dodatkowych pieniędzy i sprawdź, czy masz możliwości dochodu pasywnego – czyli takiego bez stałego angażowania własnej pracy.
Dlaczego to działa: Bogaci ludzie koncentrują się na zarabianiu. – Inni ludzie są tak skupieni na odcinaniu kuponów i życiu skromnie, że pozwalają, aby duże możliwości ich omijały – mówi Siebold. Nawet w przypadku kryzysu finansowego, bogaci ludzie nie decydują się na przysłowiowe zaciskanie pasa, jak robią to inni. Koncentrują za to energię tam, gdzie powinni, czyli na dużych pieniądzach.
5. Napisz na kartce problem i listę konkretnych rozwiązań
Taki zabieg pozwoli ci przestać myśleć kategoriami problemu i doprowadzi cię do rozwiązania – wyjaśnia Eker.
Dlaczego to działa: Bogaci ludzie nie pozwalają, aby problemy ich przerastały, bo czują, że są ponad nimi, zaznacza Eker. – Droga do dużych pieniędzy jest obarczona licznymi pułapkami i zasadzkami. Właśnie dlatego większość ludzi nie chce nią podążać. Nie chcą kłopotów ani odpowiedzialności. W skrócie, nie chcą problemów – podsumowuje ekspert.
6. Czytaj biografie ludzi sukcesu
Historie sukcesu innych ludzi są niezwykle inspirujące. W książce „Like a Virgin” Richard Branson pisze, że nigdy nie chodził do szkoły biznesu, za to opisuje mechanizmy, które pomogły mu w zbudowaniu imperium. Dobrą lekturą będą również takie książki, jak: „Tytan. Życie Johna D. Rockefellera”, „Kula śnieżna: Warren Buffett i biznes życia”, czy „Open. Autobiografia tenisisty” Andre Agass’iego.

Dlaczego to działa: – Ludzie sukcesu postrzegają historie innych, jako motywację do działania. – Bo skoro im się udało, dlaczego nie miałoby się udać i mnie? – podkreśla Eker.
7. Zaprzyjaźnij się ze swoim portfelem
Pieniądze są w gruncie rzeczy pozytywnym aspektem życia . Spróbuj odprężyć się raz na jakiś czas. Wybierz się na relaksujący masaż lub kolację w dobrej restauracji. Przyzwyczaj się do komfortu, bezpieczeństwa i przyjemności, jakie pieniądze umożliwiają.
Dlaczego to działa: Bogaci ludzie potrafią korzystać z pieniędzy. – Jeśli chcesz zacząć przyciągać do siebie pieniądze, przestań postrzegać je, jako swojego wroga i zacznij myśleć o nich, jak o swoim największym sojuszniku – tłumaczy Siebold.
– To taki przyjaciel, który ma moc sprawienia, że skończą się bezsenne noce pełne niepokoju i bólu – podkreśla ekspert. Bogaci ludzie postrzegają pieniądze, jako sojusznika, który może pomóc im w sposób, w jaki żaden inny przyjaciel nie dałby rady.
8. Określ dlaczego dążenie do bogactwa jest dla ciebie ważne
– Może to być zwyczajne kilka zdań, ale im bardziej opiszesz to szczegółowo, tym lepiej – mówi Eker.
Dlaczego to działa: Bogaci ludzie mają obsesję na punkcie sukcesu. – Prawda jest taka, że mają zdrową obsesję na punkcie osiągania tego, czego chcą. Dotyczy to również pieniędzy – mówi Siebold. – Bogaci postrzegają biznes i życie, jako grę, a to jest gra, którą kochają wygrywać.

– Zastanów się dokładnie, czego pragniesz i jak zamierzasz to zdobyć – zaleca Siebold. Pamiętaj jednak, że aby wygrać, musisz zastosować się do odpowiedniego poziomu dyscypliny.
9. Wyjdź poza strefę komfortu
– Celowo podejmuj decyzje, które są dla ciebie niewygodne – zachęca Eker. – Praktykuj wychodzenie z własnej strefy komfortu, rozmawiaj z ludźmi, z którymi normalnie byś nie rozmawiał, poproś o podwyżkę w pracy lub podnieś swoje ceny w firmie. Obudź się godzinę wcześniej każdego dnia – radzi ekspert.Dlaczego to działa: Bogaci ludzie potrafią odnaleźć komfort w niepewności. – Stawanie się milionerem nie jest łatwe, a potrzeba poczucia komfortu może mieć skutki wręcz katastrofalne – zaznacza Siebold. Ekspert radzi więc, aby nauczyć się poczucia komfortu podczas pracy w stanie ciągłej n