Gdyby wymienić samców alfa ze szklanego ekranu, z pewnością większości z nich towarzyszyłby papieros lub cygaro. Humphrey Bogart, Cary Grant, Sean Connery, Brad Pitt w “Fight Club”, czy wreszcie bohaterowie serialu “Mad Men” sprawili, że palenie stało się nieodłącznym atrybutem męskości.
Wkrótce, gdy nadeszła era silnych kobiet, papierosy zagościły w ustach Audrey Hepburn, filmowej Maleny granej przez Monikę Bellucci, czy Sharon Stone w “Nagim instynkcie”. Nic więc dziwnego, że palenie utożsamiane było z siłą charakteru. Głównie za sprawą tytoniowego lobby, które jeszcze do niedawna zostawiało bardzo pokaźne sumy w kinie i w telewizji.

Historycznie, palenie tytoniu było ważnym elementem wizerunku, zwłaszcza w czasach przedwojennych, gdzie już sam akt wyjęcia papierosa z eleganckiej srebrnej lub złotej papierośnicy, świadczył o majętności właściciela. W obecnej erze świadomości i dbania o zdrowie (a także ustaw zakazujących promocji papierosów), palenie kojarzy się już nie z siłą, a raczej z jej brakiem i słabością charakteru. I choć na nałóg często nie ma mocnych, warto znać reguły, które obowiązują tak samo palących, jak i niepalących. I tak – dotyczy to również e-papierosów.
Palenie podczas jedzenia
Pamiętajmy, że nie należy palić podczas jedzenia, ani także wtedy, gdy inni nie zakończyli jeszcze swoich posiłków. Niezależnie, czy jest to sytuacja oficjalna, czy nieoficjalna, powstrzymajmy się od palenia, gdy wiemy, że może to komuś przeszkadzać. Błąd ten popełniany jest często, gdy spotkanie odbywa się na świeżym powietrzu. Jeśli serwowane są posiłki lub zasiadamy przy stole, nie powinniśmy palić, nawet po uprzedniej zgodzie współtowarzyszy. Dlaczego? Bo może to przeszkadzać osobom, które spożywają dania w pobliżu naszego stolika. Nie zawsze mamy również pewność, że inni goście restauracji nie chorują np. na astmę, a kobiety nie są w ciąży. Nie powinno się również palić w obecności dzieci.

Dobre restauracje zazwyczaj wyznaczają miejsce, gdzie palenie jest dopuszczalne, więc zawsze warto zapytać obsługę, gdzie należy się udać. Możemy to uczynić jednak dopiero w momencie serwowania kawy lub herbaty. Podczas ważnych spotkań biznesowych warto powstrzymać się od zapalenia papierosa do końca spotkania.

Gdy dopiero zmierzamy na spotkanie i chcemy jeszcze zapalić papierosa tuż przed wejściem, należy pamiętać o odświeżeniu oddechu, aby osoba, która będzie z nami rozmawiać mogła skupić się na meritum rozmowy, a nie na dyskomforcie, jaki mógłby sprawić nieświeży oddech rozmówcy. Nieprzyjemny zapach z ust najlepiej niwelują goździki, warto więc zaopatrzyć się w gumy o tym smaku. Pomoże też mięta.
Jak należy zapalić komuś papierosa?
Gdy ktoś poprosi nas o zapalenie papierosa podczas spotkania biznesowego, warto pamiętać o kilku zasadach, zanim spełnimy tę prośbę.

Po pierwsze należy wyjąć z ust swojego papierosa, a następnie wstać (jeśli siedzimy) i podejść z prawej strony osoby, której będziemy użyczać ognia. Gdy przebywamy w mieszanym towarzystwie, najpierw pomagamy zapalić papierosa kobiecie, a dopiero potem mężczyźnie wyższym rangą. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych czasów, gdy nawet niepalący mężczyźni nosili ze sobą zapalniczkę, na wypadek, gdyby towarzysząca im kobieta poprosiła o zapalenie papierosa.
Kobiety zaś nie zapalają papierosów mężczyznom, a jedynie podają zapalniczkę lub palącą się zapałkę. Choć biznes nie rozróżnia płci, lepiej jednak zacząć od najważniejszej w hierarchii osoby, a przynajmniej zaproponować użyczenie zapalniczki lub też poczęstować swoim papierosem.
Popiół i niedopałki
Gdy jesteśmy w restauracji, w której wolno palić, wówczas otrzymamy popielniczkę. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, popiół możemy strzepnąć np. do pudełka po zapałkach, które dyskretnie wyrzucimy do kosza na śmieci, wracając do stołu.

Z całą pewnością jednak, nie wypada zgasić papierosa w miejscu do tego nieprzeznaczonym np. w donicy z kwiatami lub na trawniku. Dokładnie zgaszonego papierosa można również zawinąć w serwetkę i oddać obsłudze, jeśli w pobliżu nie znajduje się kosz na odpadki.
Palenie w przestrzeni otwartej
Nie wszędzie można palić. Nie wypada tego robić z pewnością podczas pikniku biznesowego, gry w golfa, marszów i innych uroczystości odbywających się w plenerze. Nietaktem będzie również palenie w kolejkach do wejścia, a także podczas ślubów i pogrzebów.

Savoir-vivre osób niepalących
Palenie może przeszkadzać osobom, które nie są przyzwyczajone do dymu z papierosów. Należy jednak powstrzymać się od nieprzyjemnych uwag, jeżeli nie są one uzasadnione. Palącemu możemy zwrócić uwagę jedynie wówczas, gdy palenie w danym miejscu jest niedozwolone. Należy uczynić to jednak w sposób taktowny. Pamiętajmy, że każdy ma wolną wolę, a także o fakcie, że nigdy nie wiemy kim jest osoba, której zamierzamy zwrócić uwagę. Równie dobrze może być to przyszły klient lub partner biznesowy.