Każdy słyszał o tym, że należy pić osiem szklanek wody dziennie. Teoria, którą przyjęto w 1945 roku miała być rekomendowaną ilością spożywanych płynów przez osobę dorosłą przy zachowaniu diety 2000 kcal. Jednak znaczna część tej wody może pochodzić z… jedzenia. Co na to nauka? Osiem szklanek wody dziennie to mit. Dlaczego? Bo średnie zapotrzebowanie dorosłego, zdrowego człowieka na wodę wynosi około 2800 cm3 na dzień. Większe zapotrzebowanie mają jedynie osoby bardzo aktywne fizycznie i wtedy wynosi ono 1000 cm3 na każde 1000 kcal.
Woda powinna stanowić 70 proc. napojów spożywanych w ciągu dnia. Dotyczy to osób dorosłych, ale także małych dzieci, w tym w wieku przedszkolnym. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie napoje w równym stopniu nawadniają nasz organizm. Kawa i herbata oraz inne napoje z kofeiną mogą sprzyjać odwodnieniu, dlatego należy pić je z umiarem.
Woda nie tylko w szklance
Warto podkreślić, że wodę do organizmu dostarczamy również pijąc soki, kawę, herbatę, a także jedząc owoce i warzywa. Co ciekawe – wodę zawiera również mięso, ryby, a nawet chleb.
https://www.instagram.com/p/BpzlX6lHZTY/?utm_source=ig_web_copy_link
– Produkty stałe stanowią istotne źródło wody wtedy, gdy jej zawartość w produkcie przekracza 80% masy tego produktu. Warunek ten spełniają prawie wszystkie owoce i warzywa. Dlatego, przy optymalnym spożyciu tych produktów, wynoszącym około 1 kg, dostarczają one 800-900 cm3 wody. Inne produkty, np. chleb i mięso zawierają odpowiednio 40% i 70% wody, więc podaż wody z nimi zależy od rozmiarów spożycia. Zupy, jogurty pitne mogą uzupełniać tę pulę – mówi Dr hab. Bożena Regulska-Ilow, kierownik Zakładu Dietetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Wychodzi zatem, że dzienne zapotrzebowanie na wodę – przy zbilansowanej diecie wyniesie nawet 1-1,5 litra.
Czym grozi odwodnienie?
https://www.instagram.com/p/Bpzk0Z4nBYG/?utm_source=ig_web_copy_link
Pamiętajmy, że nie każdy odczuwa pragnienie, zatem słuchanie własnego organizmu może być zgubne. – Niedostateczna podaż wody doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu, co może spowodować groźne następstwa. Do odwodnienia może dojść przy ograniczeniu przyjmowania wody lub przy zwiększonej jej utracie, np. przy długotrwałych biegunkach, wymiotach lub w wyniku nadmiernego pocenia się (uprawianie sportu, upał, wytężona praca) – podkreśla Dr hab. Bożena Regulska-Ilow.
Objawy odwodnienia organizmu przy utracie wody stanowiącej:
- 2-3 proc. masy ciała: to dręczące pragnienie, rozdrażnienie, bezsenność, zaczerwienienie skóry, utrata apetytu, osłabienie sił fizycznych,
- 10 proc. masy ciała: nasila niewydolność fizyczną i psychiczną, która objawia się bólem głowy, zaburzeniami wydzielania śliny, zmniejszeniem wydalania moczu i produktów przemiany materii, zatruciem organizmu oraz jego przegrzaniem,
- 20 proc. masy ciała to już bezpośrednie zagrożenie życia.
https://www.instagram.com/p/BpyUUDehb80/?utm_source=ig_web_copy_link
Odwodnienie przekłada się także na zmniejszenie objętości krążącej krwi, co powoduje upośledzenie dostarczania tlenu do komórek organizmu. Stwarza to również warunki do wzrostu gęstości krwi i stanów prozakrzepowych.
Woda może wspomagać liczne procesy
Jedno jest pewne – wodę trzeba pić nie tylko po to, aby być odpowiednio nawodnionym. Jest niezbędna do podtrzymania procesów życiowych i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, jeśli pijemy odpowiednią ilość wody, przestrzegamy przy tym zdrowej i zbilansowanej diety i unikamy błędów żywieniowych, czeka nas wiele korzyści zdrowotnych takich jak:
- redukcja nadwagi
- zmniejszenie apetytu
- szybsze spalanie kalorii
- lepsza wydajność fizyczna
- mniejsze odczucie zmęczenia i bólu głowy
- ulga w zaparciach
- zmniejszenie ryzyka kamicy nerkowej
Jak pić wodę? Najlepiej małymi łyczkami, aby dobrze wchłaniała się, a nie tylko “przelatywała” przez organizm. Nie należy pić też “na siłę”. Zbyt duże spożycie wody może zaszkodzić i doprowadzić nawet do obrzęku mózgu.