Żyjemy intensywnie i mamy coraz mniej czasu na odpoczynek. Nie dosypiamy, źle się odżywiamy i coraz częściej czujemy ogólne zmęczenie. Jest to efekt stresu, który może prowadzić do poważnych chorób układu nerwowego, pokarmowego, a także chorób serca. Jak się odstresować?
O zdrowie mentalne trzeba dbać w takim samym stopniu, jak o zdrowie fizyczne, wszelkie więc objawy spadku nastroju należy traktować poważnie. Aby jednak zapobiegać stresowi, warto zastosować tych 10 prostych metod:
1. Zacznij uprawiać sport
Ćwiczenia fizyczne mają zbawienny wpływ na zdrowie. Nie tylko fizyczne, ale również i psychiczne. Podczas wysiłku obniża się poziom kortyzolu, który potocznie nazywany jest hormonem stresu. Organizm wydziela endorfiny, które poprawiają nastrój i działają, jak naturalne środki przeciwbólowe oraz antydepresyjne. Ponadto aktywność fizyczna polepsza jakość snu. Jeśli regularnie uprawiasz sport, dodatkową korzyścią będzie dobre samopoczucie psychiczne i lepsza samoocena. Jeśli nie lubisz siłowni, możesz chodzić na jogę, spacer lub ćwiczyć w domu. Liczy się każda forma aktywności, która będzie sprawiała ci przyjemność.
2. Kup świecę zapachową
Kolejnym sposobem na odstresowanie się jest zapalenie świec zapachowych. Liczne badania udowodniły, że olejki eteryczne działają kojąco i mają pozytywny wpływ na redukcję stresu. Najbardziej relaksujące zapachy to m.in. lawenda, róża, bergamotka, neroli, drzewo sandałowe, ylang ylang, nuty pomarańczy i pelargonia.
3. Ogranicz kofeinę
Nie tylko kawa, ale także i herbata jest źródłem kofeiny, która pobudza organizm. Jej nadmiar jednak może prowadzić do zwiększenia produkcji kortyzolu. Choć każdy ma swój indywidualny próg tolerancji kofeiny, może ona być dodatkowym źródłem stresu. Jeśli czujesz się zdenerwowany bez wyraźnej przyczyny, być może jest to sygnał, by ograniczyć kofeinę.
5. Żuj gumę
Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy żują gumę mają lepszy humor i są mniej spięci. Naukowcy tłumaczą to faktem, że żucie gumy wspomaga przepływ krwi do mózgu, a samo jej żucie ma działanie odprężające.
6. Poświęć czas rodzinie i przyjaciołom
Wsparcie przyjaciół i rodziny może pomóc przejść przez trudny i stresujący okres w życiu. Jedno z badań wykazało, że w przypadku kobiet w szczególności, spędzanie czasu z przyjaciółmi i dziećmi wydziela oksytocynę, która odpowiedzialna jest m.in za pozytywne uczucia miłości i przywiązania. Inne badanie wykazało, że mężczyźni i kobiety, którzy nie utrzymują kontaktów społecznych częściej cierpią na objawy depresję i lęki.
7. Uśmiechnij się
Śmiech to zdrowie. Trudno się stresować, gdy się śmiejesz. W dodatku w ten sposób dotleniasz organizm, a mięśnie ulegają rozluźnieniu. Śmiech poprawia też układ odpornościowy oraz – co oczywiste – nastrój. Badanie przeprowadzone wśród osób chorych na raka pokazało, że osoby z grupy eksperymentalnej, które się śmiały wykazywały niższy poziom stresu od tych z grupy kontrolnej.
8. Nie odkładaj niczego na później
Poczucie niewykonania zadań na czas jest ściśle powiązane ze stresem. Ponadto zaległości mogą negatywnie wpływać na jakość twojego zdrowia i snu. Nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę, wyznacz priorytety, realistyczne cele i konsekwentnie realizuj postanowienia. Spisz listę rzeczy do wykonania w danym dniu i zaznacz co ewentualnie możesz przełożyć na następny dzień. Pomoże ci to lepiej zarządzać czasem i odprężyć się.
9. Oddychaj głęboko
Stres powoduje “przełączenie” układu nerwowego w tryb przygotowujący organizm do walki lub ucieczki. Serce wówczas bije szybciej, oddech przyspiesza, a naczynia krwionośne się zwężają. Taki stan mogą zniwelować ćwiczenia oddechowe, które są jedną z technik relaksacyjnych.
Celem takich ćwiczeń jest skupienie uwagi na oddechu, dzięki czemu oddycha się wolniej i głębiej. Pomaga to obniżyć tętno i w rezultacie uspokoić się. Istnieje wiele metod ćwiczeń oddechowych.
10. Spędzaj czas ze zwierzętami
Posiadanie zwierzaka pomaga odstresować się oraz poprawić nastrój. Jednego z badań, które zostało przeprowadzone na właścicielach psów, wykazało, że mają oni niższy poziom stresu, niż ci, którzy nie posiadali zwierząt. Interakcja z pupilami wspomaga produkcję oksytocyny, łagodzi stres i wprawia w pozytywny nastrój.