Jeśli budzisz się zmęczony, sfrustrowany, brakuje ci motywacji, a w dodatku zdarza ci się często sięgać po słodycze lub słone przekąski, być może cierpisz na syndrom zmęczenia nadnerczy. Choć nie widnieje on oficjalnie w spisie chorób, lekarze coraz częściej traktują przypadłość poważnie.
Określany jest również jako przewlekły zespół stresu, jednak nie ma on nic wspólnego z pracą nadnerczy. Termin pojawił się w użyciu po raz pierwszy w 1998 r. i opisuje zbiór objawów, jak bóle, niskie ciśnienie, czy problemy trawienne, które powodują „zmęczenie” nadnerczy, gruczołów, które wydzielają m.in. kortyzol i adrenalinę. Przewlekły stres zmusza nadnercza do wytężonej pracy, a fakt, że żyjemy w dynamicznym, stresującym świecie nie pomaga. Jeśli narazimy nadnercza na przewlekłe zmęczenie, możemy doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Konsekwencjami zmęczenia nadnerczy mogą być:
- problemy ze snem
- zwiększone zapotrzebowanie na kofeinę
- obniżenie popędu seksualnego
- problemy z koncentracją
- zwiększony poziom cukru we krwi
- problemy z trawieniem i obniżony metabolizm
- bóle ciała
- zwiększona podatność na infekcje
- wzrost wagi
- gorsza jakość skóry, włosów, paznokci
- depresja
Jak poradzić sobie z przewlekłym stresem?
https://www.instagram.com/p/BoRRMcVlPNI/
Oprócz wyżej wymienionych symptomów zmęczenia nadnerczy, należą do nich również – znane wielu z nas – objawy porannych problemów ze wstaniem z łóżka lub nagłym przypływem energii bardzo późnym wieczorem, co uniemożliwia zaśnięcie. Czy można zatem w sposób naturalny pomóc sobie i zwiększyć poziom energii? Jessica Sepel, australijska dietetyk w rozmowie z serwisem “Daily Mail” wskazuje na kilka prostych rozwiązań, dzięki którym z pewnością poczujemy ulgę. Zaznacza jednak, że warto skonsultować się z lekarzem, jeśli od dłuższego czasu odczuwamy wymienione symptomy.
https://www.instagram.com/p/BqS-lb4Fhj6/
Oto, co można zrobić, aby poczuć się lepiej:
- Śpij osiem godzin
Dbanie o regularny i długi sen to podstawa. Organizm musi wypoczywać, aby prawidłowo pracować. To właśnie brak snu przyczynia się do większego poziomu kortyzolu i zwiększa chęć sięgnięcia po niezdrowe przekąski.
- Medytuj lub wybierz inną formę relaksu
Chodzi o wykreowanie strefy wolnej od stresu. Doskonałą metodą jest medytacja, regularne spacery przed snem lub wszelkie inne formy aktywności fizycznej.
- Wyeliminuj cukier
Zrezygnuj z rafinowanych węglowodanów (ciasta, ciastka, białe pieczywo itd.) oraz cukru, który powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi, co zwiększa ryzyko cukrzycy.
- Spożywaj regularne posiłki i przekąski
https://www.instagram.com/p/BqS-ptGFpKi/
Nie bez powodu dietetycy i lekarze zachęcają do spożywania pięciu posiłków dziennie. Prawidłowo zbilansowana dieta o dużej zawartości składników odżywczych pomoże utrzymać poziom energii na wysokim poziomie przez cały dzień.
- Postaw na białko
Spożycie nawet niewielkiej ilości białka w każdym posiłku pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi i uniknąć jego gwałtownego spadku.
- Ogranicz kofeinę
Ogranicz się do jednej filiżanki kawy dziennie, jeśli możesz. Możesz myśleć, że kawa doda ci więcej energii, ale w dłuższej perspektywie czasowej może powodować większy stres i zmęczenie nadnerczy.
- Pij więcej płynów
Zastąp kawę herbatą ziołową i postaraj się zwiększyć spożycie wody. Zobacz, ile należy pić jej dziennie.
https://www.instagram.com/p/BqS-1EdAEMp/