Oto, jak należy stosować perfumy w biznesie

Iwona Sobczak | 2 października 2019
[TheChamp-Sharing]

Zapach perfum w połączeniu z osobistym zapachem skóry tworzy indywidualną wizytówkę. Perfumy są również eleganckim wykończeniem wizerunku w biznesie i poza nim, jednak nie zawsze stosujemy je umiejętnie. Może to powodować nie tylko dyskomfort rozmówcy, ale również i niewłaściwe skojarzenia, dlatego zapachy należy używać z niezwykłym wyczuciem, a także i w tym przypadku kierować się zasadami savoir-vivre’u.

Przypuszczam, że wielu z nas ma jeszcze w pamięci kultowy zapach PRL-u, jakim były perfumy Madame Walewska. Był tak intensywny, że prawdopodobnie większość z nas bez problemu jest w stanie przypisać twarzy kogoś bliskiego do tego zapachu. Są tego dobre i złe strony. Zapamiętaliśmy tą osobę na lata, ale skojarzenia nie są zbyt pozytywne przywołując wspomnienia o duszącym zapachu. Choć dziś perfumy są znacznie subtelniejsze, w dalszym ciągu obowiązuje zasada co za dużo, to niezdrowo. 

Zapach to najbardziej indywidualna wizytówka każdego z nas, bowiem perfumy na nikim nie pachną tak samo, ale jednocześnie mówią wiele o charakterze i stylu właściciela. W biznesie jednak, należy wybierać takie zapachy, które podkreślą indywidualność, profesjonalizm i pozostawią jedynie pozytywne skojarzenia.

Instagram.com

Jakie perfumy stosować w biznesie?

Zapach jest częścią dress code’u i obowiązują go te same zasady. Powinien podkreślać właściciela, a nie go definiować. Dlatego też zmysłowy, ciężki zapach lepiej pozostawić na bardziej intymne okazje, a do pracy wybierać lekki, subtelny i neutralny zapach. Jest to ważne, gdyż nie każdy rozmówca toleruje mocne i intensywne aromaty, a duszący zapach może spowodować, że rozmówca zamiast skupiać się na tym, co mamy do przekazania, będzie myślał tylko o tym, jak najszybciej zakończyć spotkanie. Jeśli jesteśmy na początku kariery i nie mamy możliwości zakupu kilku rodzajów perfum, warto wybrać świeży, kwiatowy lub lekko cytrusowy zapach, który będzie budził miłe skojarzenia.

Perfumy na wieczór

Wieczorem można sobie pozwolić na więcej, jeśli chodzi o zapachy. Nie popełnimy błędu używając nieco cięższych i bardziej wyrazistych perfum z wyczuwalną nutą piżma. Jednak tu ponownie warto zadbać, aby nie były one zbyt nachalne i mocno wyczuwalne.

Według zasad savoir-vivre’u, zapach powinien być wyczuwalny jedynie przez osoby przebywające bezpośrednio przy nas lub w odległości do ok. 50 cm. Starajmy się również nie łączyć ze sobą perfum (np. spryskać się wieczornym zapachem bez uprzedniego zmycia perfum dziennych). W połączeniu z naszym indywidualnym zapachem, taka mieszanka może wytworzyć niezbyt korzystny efekt.

Kiedy nie należy stosować perfum

Są pewne okazje, które wymagają neutralności. Według etykiety perfum nie należy stosować podczas trzech oficjalnych sytuacji: mszy świętej, pogrzebu i oficjalnego obiadu. Zasady te wynikają zarówno z rangi uroczystości, jak również związane są z liczbą osób, które będą zgromadzone w jednym pomieszczeniu. Jeśli zaś chodzi o spotkanie przy posiłku, zapach perfum nie powinien mieszać się z aromatem potraw oraz np. kwiatów i świec ustawionych na stołach. Dobrą radą jest również rezygnacja z zapachu lub ograniczenie go do minimum, gdy wybieramy się w dłuższą podróż np. samochodem z partnerami biznesowymi, aby nie powodować dyskomfortu wśród innych pasażerów.

Jak używać perfumy?

Aby zapach był jedynie dodatkiem, najlepiej zaaplikować go w postaci mgiełki. Efekt uzyskamy pryskając perfumy w powietrze, następnie wchodząc w opadającą mgiełkę zapachu. Inną metodą jest delikatne spryskanie miejsc pulsacyjnych, które występują na szyi, nadgarstkach i zgięciach łokcia. 

Warto pamiętać również, że zapach musi się “ułożyć”, dlatego nie aplikujmy perfum – zwłaszcza ciężkich zapachów – bezpośrednio przed wyjściem, a na godzinę przed. 

Zobacz także: